22. 6. 2016

2x zážitek: smích i slzy v Městském divadle Brno

Tak nějak se mi povedlo obrátit svůj život vzhůru nohama. Z hodné a pekelně nudné domácí slípky jsem najednou holka, která neustále něco zažívá, má plný diář i jinými věcmi, než je práce a minimálně třikrát do měsíce sedím v divadle, někam jedu, účastním se koncertu nebo fesťáku...

Ráda bych taky alespoň část těchto zážitků sdílela; vím, že mě čte pár brňaček, a čtenářky/čtenáři z jiných koutů republiky to mohou pojmout jako tip na výlet spojený se zážitkem. 

Fotografie jsou převzaté ze stránek mdb.cz za účelem propagace jejich her, nikoliv vlastního obohacení.


TITANIC
Představení, na kterém jsem se octla náhodou.
To jsou ty slzy.

Miluji světové muzikály; to je fakt. Ovšem jako většina lásek, i tahle má nějaké ale, respektive podmínku: muzikál pro mě neexistuje, dokud není zfilmovaný-oficiálně zachycený/nemám od něj CD/nemůžu jej jinak sama poznat, nakoukat a naposlouchat... a až pak jdu do divadla. Titanic se této charakteristice vymyká, ale naskytla se možnost lístků na vyprodané představení a kamarádka chtěla jít... a tak jsme šly. 

Muzikál se liší od filmu i od většiny pojetí Titanicu, které znáte: zaměřuje se totiž na příběhy více lidí, ne jen na jednu ústřední lovestory nebo příběh lodi, prostě objímá všechno. Můžete tak sledovat neshody na kapitánském můstku, prvotní očekávání a odhodlání, různé členy posádky, ale i pasažéry první, druhé a samozřejmě též třetí třídy. Atmosféra se rychle střídá podle toho, kam se zrovna podíváte, takže člověk nemá šanci se nudit. 


Za zmínku a ocenění stojí také scéna (skvěle vymyšlená a na omezené prostory též dost majestátní), kostýmy, nebo to, že jsou postavy plně či částečně založeny na skutečných lidech a příbězích, a v programu jsou všichni tito představeni.

Co za pětistovku za lístek dostanete? Zábavu a úžas společně s nadějemi v lepší život, který skutečně pocítíte s postavami, bezstarostné minuty plné různých tanců i písní (velmi dívatelných/poslouchatelných a chytlavých) , dlouhé chvíle napětí a pak rychle gradující akci s koncem, se kterým i nějaká ta slzička kápne. Obsazení je skvělé, rozhodně jedno z lepších, co jsem kdy v MdB zastihla; obzvlášť Petr Gazdík jakožto konstruktér lodi Andrews a kapitán Zdeněk Junák jsou ve svojí roli fenomenální.

CHARLEYOVA TETA
Bolavá bránice zaručena.
"Drahá slečno Spettigová, kde sakra vězíte?!"

Pokud chcete zažít tři hodiny čisté zábavy, kde budete plakat-smíchy, bude vás bolet bránice i břicho a od samého smíchu vám zdřevění čelisti, můžu vřele doporučit. Dlouho jsem nezažila, že by se řehtalo celé divadlo, včetně mého otce, kterého nenadchne jen tak něco. 


Dějová linka je poměrně jednoduchá a předvídatelná, navíc hodně známá, a takové příběhy většinou (někdy i předem) odsuzuji k opovržení a zapomnění – pokud nejsou prošpikovány geniálními situacemi a hláškami a v případě divadelních prken také skvělými hereckými výkony. (Obsaďte Junáka do jediné záporné role, proti němu postavte Ondříčka, který v dámském převleku bude svoje otázky končit dovětkem "ju?" a máte zaručený úspěch.) Suma sumárum, tato komedie stojí za vidění a v podání MdB je skvěle zahraná. Hercům to na jevišti vysloveně funguje a doopravdy jim to věříte. A pokud chcete začít chodit na činohry v městském, myslím, že tohle je ideální začátek.

Brňačky, chodíte do městského, národního, alternativních, nebo divadlo vůbec ne-e? :)

7 komentářů:

 1. Vůbec jsem nevěděla, že někdo zpracoval Titanic jako muzikál, ale dle tvého popisu to zní naprosto skvěle. Moc se mi líbí, že muzikál je o více postavách. Nedávno jsem byla na výstavě o Titanicu a byla jsem zklamaná, tento muzikál by mi mohl spravit náladu, ale bohužel je Brno trošku z ruky :)

  Another Dominika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to by se ti určitě líbilo :) Z výstavy je zklamaná spousta lidí, co jsem tak slyšela :( Nicméně, Brno určitě stojí za výlet :P

   Vymazat
 2. Vôbec som nevedela, že niekto takto spracoval Titanic a muselo to byť vážne skvelé! :)

  OdpovědětVymazat
 3. CHARLEYOVA TETA - tak toto představení se hrálo kdysi i u nás a musím uznat, že to byla fakt pecka! Smála jsem se od začátku až dokonce a byla jsem úplně nadšená. To se opravdu povedlo :)

  OdpovědětVymazat
 4. Podle článku bych zašla na obě představení, vypadá to náááádherně!

  OdpovědětVymazat
 5. Podle článku bych zašla na obě představení, vypadá to náááádherně!

  OdpovědětVymazat