8. 3. 2016

Každá ženská chce být štíhlá... aneb Jak vydělat velké peníze za krátkou dobu

Pokud žijete na této planetě a sledujete nějaké blogy a blogerky, asi jste na tento... trend, řekněme, už narazili. Trend detoxů, detoxikačních čajů, hubnoucích pilulek a doplňků stravy, stravovacích plánů... A možná i zahořeli touhou něco z toho vyzkoušet, vždyť má přece tak skvělé účinky! Vždycky, když vidím nějaké takové davové šílenství, mám chuť hrozně moc zuřit. Ale vždycky jsem se dokázala nějak překonat a udržet svoje pocity na uzdě. Až donedávna, kdy už jsem prostě řekla dost a rozhodla se svoje pocity konečně sepsat - to když se další z mých kamarádek chtěla pustit do Neera detoxu.

Ještě než začnu, odkážu vás, kdo ovládáte angličtinu, na fitness-legendu Cassey Ho, která se mi se svým článkem o teadetoxech strefila do "publikačního plánu". Naše články vznikaly nezávisle na sobě, ale hned první odstavec, kde rozebírá samotné čaje (a ne jen marketing) se velice trefila a celkově je to dost rozumné počtení.


NEERA DETOX alias jeden příklad z praxe za všechnu teorii; za co vlastně platíte?
(Neera už je, jak tak koukám, naštěstí na ústupu, ale dá se na něm tak krásně rozebrat složení, že neodolám. Vy si uděláte představu, na jakém principu fungují teatoxy, apod...)

Ještě bych na úvod ráda podotkla, že jsem osobně tento detox nezkoušela. Nehodlám tu ovšem okecávat něco, o čem nic nevím; krom toho, že jsem si prostudovala materiály k detoxu a články těch, kteří jej podstoupili, jsem pozorně sledovala moje kamarádky, které tímto detoxem prošly. Teď se cítím dostatečně edukovaná na to, abych se do něj pustila - slovně.

Tento článek zamýšlím nejvíce jako článek obecný, kde si trošku vyliju srdíčko, trošku zauvažuju a trochu vysvětlím základní principy důležitých pojmů. Pokud by se ale někdo - kdokoli z vás - chtěl zajímat trošku do hloubky, ráda se v dalším článku zaměřím i na marketingové hledisko, finanční hledisko i biologické hledisko. Určitě mi dejte vědět! :)


Pro lepší demonstraci a důvěryhodnost bych začala tím, že vám sem dám screenshoty z webových stránek, které Neeru prodávají (distribuují, prostě které v tomto výhodné businessu podnikají). Následující obrázek a text je převzatý ze stránek darzprirody.cz, ostatní obrázky ze stránky neera.cz.

Tak si to vezmeme jedno po druhé. Nápoj Neera se skládá z palmových sirupů (tipla bych tak kanárský, chilský, kokosový a cukrový, dle druhů palmy). Palmový sirup není palmový olej, čímž uspokojíme všechny bio a eko nadšence, že i Neera je eko. A budeme spoléhat na to, že bio a eko nadšenci nevědí, že a) palma je cca po čtyřech měsících sbírání sirupu tak vyčerpaná, že potřebuje až pět let k tomu, aby se obnovila, b) ta palma se stejně pěstuje na plantážích, kde předtím byl deštný prales, a stejně tak ta palma vyčerpá velké množství surovin ze země. A c) hysterie okolo palmového oleje je nesmyslná, protože to bychom museli bojkotovat i slunečnicový a řepkový olej (krásně to shrnul černobílý blogger - klik), ale o tom tu teď nepíšu.

Nápoj Neera se taky skládá z nejkvalitnějšího javorového sirupu stupně C+. Můžu brečet? Javorový sirup se čísluje/písmenkuje/hodnotí dle propustnosti a nejkvalitnější je ten s nejvyšší propustností - a ten se značí jako A. Že pro svoji výraznější chuť i konzistenci jsou do kuchyně vhodnější C a D, to je věc druhá, rozhodně ale nejsou nejkvalitnější. A nejsem si jistá, jak by se IMSI stavěl k tomu plus...

Javorový sirup dodává energii ve formě snadno vstřebatelných cukrů a palmový sirup zajišťuje bohatý přísun minerálů. Protože něco ten člověk na detoxu "jíst" musí, aby zvládl fungovat. A člověk na "hubnoucí kůře" si přeje přesně tohle - samý cukr, cukr, cukr, cukr, a ještě k tomu jednoduchý. Co to zaručí? Energii, spoustu energie k životním procesům, ale na přesně danou dobu (pak přijde strašná únava). A jistotu, že ve chvíli, kdy to vzdáte a rovnou po detoxu sníte něco nutričně hodnotného, tak vám ten superkvalitní sirup půjde přímo do tuků.

Myslím, že by z analýzy tohoto supertextu, pojednávajícího o superpotravině, která vám zaručí naprostou superváhu, stačilo. Teď se budu věnovat textu jinému, který dokazuje, jak hloupé či naivní jsou české ženy. Koukejte:

Tady máte návod, jak to funguje. V podstatě návod, jak si vytvořit vlastní Neera detox. 
Takže proč se to pořád ještě prodává?!

Voda je základ všeho. Hubnutí, čištění těla, krásné pleti i pokožky, metabolických procesů. Voda pořád ještě tvoří 60 - 80 % těla! Javorový sirup je zase základ toho, že druhý den této kůry nezkolabujete. Citron vám (společně s oběma sirupy) zajistí vitaminy (C-citron, B-javor, a minerály) spolu s nějakými těmi šikovnými antioxidanty. A kayenský pepř neboli chilli z papriček cayene zrychlí metabolismus a podpoří krevní oběh. Hladovění vám ten metabolismus zpomalí, ale máte pepř, máte citron, případně i nějaký super čajík nebo kapky, co Neeru podpoří, takže vše je v normě, tu trochu cukru to zvládne.

Budeme počítat. 
Vynechávám poštovné a cestovné.
Ingredience hledám na stránkách obchodů, případně v nákupech google, beru průměr ceny.

Neera detox, varianta na týden
Sirup 1l + pepř jako dárek..... 990,-
Citrony (3-4/den) 25 Kč*7.... 175,-
Bylinný čaj............................ 40,-
Vláknina (na zasycení).......... 50,-
CELKEM.............................. 1255,-

Domácí "Neera", opět na týden
Javor. sirup stupně C, 1l*........ 500,- -> množství bude individuální.
Citrony.................................... 175,-
Šumivé tablety s minerály...... 90,- -> právě jsem nahradila palmový sirup,
Sůl........................................... 1,- -> protože jód, který je taky minerál.
Kayenský pepř........................ 50,-
Bylinný čaj.............................. 40,-
CELKEM................................ 856,-
*Alnatura A nebo Lidl A za 139,- vyjde v tomto množství na 550,- a určitě se dá i ušetřit. Navíc z toho litru poměrně často zbývá, takže množství bude podle mého názoru velice individuální. Co se jednoduchých cukrů týče, myslím, že by se část javorového sirupu dala nahradit i za ovocné šťávy, fruktóza je taky fajn cukr. Investice 500,- do javoráku je velice relativní a je to spíš blíže horní hranici. A tu vlákninu sem klidně můžu taky započítat, takže +- 50 Kč.
A víte, co v tom máte.

Ještě ad finance - nabízí se námitka, že člověk vlastně ušetří. Týden nechodí do restaurací, nekupuje jídlo ani sladkosti... Pokud žijete samy a za jídlo docela utrácíte, a na druhou stranu plánujete, takže se vám kvůli detoxu nic nezkazí ani nic nevyhazujete, ano, můžete na detoxu ušetřit. Pokud ovšem vaříte ještě pro drahého, případně děti, detox se spíš prodraží.

Jak to může fungovat?
Ono to nějak funguje. Fungovat to musí, protože kdyby to nefungovalo, tak už to lidi dávno nekupují. Takže?

1. Odvodníte se. Pití spousty, spousty vody pomáhá s metabolismem, pomáhá proti zadržování vody, pomáhá vyplavovat škodliviny. Jenže pití spousty vody za den je zadarmo. Pokud vás musí motivovat až detox za tisícovku, je něco špatně. Navíc vší tou vodou pročistíte i játra a ledviny, takové filtry našeho těla, které, pokud byl přísun vody nedostatečný nebo vaše životospráva strašná, mohly zachytat pár škodlivin a nezvládají je odplavit. To stejné s hezčí pletí a jakýmikoli problémy, co vás potom opustí - většinou je na vině nedostatek vody, případně životní styl.

2. Odstraníte z těla všechny potraviny "v procesu". Jídlo, které máte v žaludku, které vám zrovna prochází střevy, to všechno zabírá několik kilogramů a o tohle zhubnute. Nebojte se, ono se to vrátí.

3. Psychologie, placebo, přesvědčení. Pokud jste ochotné tohle investovat, asi tomu jednak věříte (psychika dělá hrozně moc!), jednak možná i trochu pozměníte životní styl, aby ten týden nepřišel vniveč.

4. Možná trpíte intolerancí na nějakou složku potravy. Tu ten týden nepřijímáte, proto se vám najednou krásně žije, mizí únava a "splasknete". Tolik k těm, kterým se výrazně uleví.

Tuku se to netkne, bez pohybu. Svaly vám to nevytvoří, bez bílkovin. Ono to spíš z těch svalů začne brát. A pokud to náhodou vezme i trochu toho tuku, tak víte, na co se můžete těšit? Na jojo-efekt, protože vám množství cukru na den nestačí, takže se detox rovná čemu? No hladovění...

Navíc. Neera, teatoxy, detoxy atd. spoléhají na to, že to jsou "doplňky stravy", přírodní či jiné nápoje, detoxikační programy -> nikoliv léčiva. S jejich kontrolou se tedy nikdo nepřetrhne. Kontroluje se pouze nezávadnost, v některých případech dokonce jen, zda je to životu bezpečné a zda to povoluje EU, ovšem nekontroluje ani netestuje se účinek ani možné vedlejší účinky a celkově je vše méně zaručené.

To jsou detoxy špatné?
Nejsou, jistěže ne. Psychika je v hubnutí i zdraví neskutečně důležitá, často to motivuje, člověk více pije a i to "pročištění" a "odlehčení" dodá elán do života. Mnohem lepší je ale pít spoustu vody s citronem a k tomu ovocné nebo ještě lépe zeleninové (vyhnete se cukrům, budete tak ještě odlehčenější), třeba i s tím kořením. Dělat to tak jeden-dva dny, zůstat po tu dobu v posteli a šetřit se, hodně, hodně, hodně pít.

Nebo se třeba na detoxy úplně vykašlat a omezit cukr, jíst zdravěji a hlavně inteligentněji a hledat, co tělu nejvíce vyhovuje. Pozitivně se namotivovat, dělat pohyb, který člověka baví, hodně pít a pořídit si kvalitní zelený čaj. Trávit co nejvíce času na čerstvém vzduchu... atd. atd.

Jen bych ráda dodala, že maximální doporučená doba jsou tři dny, týden jen pro ty, co mají s detoxem (víceleté) zkušenosti. Dlouhodobým - jakýmkoli - detoxem si můžete ublížit!

A co výživoví poradci a programy na míru?
Proti odborníkům ve svém řemesle nic nemám, ať už to jsou vysokoškolsky vzdělaní profesionálové, nebo lidé "odrodění" jen kurzy, ale neustále se vzdělávajícím v oboru a snažícím se poskytnout co nejlepší služby. Bohužel, v tomhle odvětví je stále nejvíce rychlokvašek - lidí s rychlokurzem, co chtějí na svém "nutričním poradenství", případně dokonce výrobcích některé firmy vyrýžovat co nejvíce peněz a na to, jak to člověku svědčí, už nehledí.

V zásadě - jakýkoli plošný plán je nesmysl, toto se dělá na míru. Je potřeba důkladný rozbor vaší životosprávy, který zmapuje vaše stravovací návyky, celkový životní styl, ideálně i psychiku. Poté měření na profi přístrojích a společné sestavení jídelníčku na míru. Jídelníček na míru z minutového dotazníku, který někde - možná upřímně, možná ne - vyklikáte, je nesmysl úplně stejný a taky továrna na peníze.

Pokud se svěříte plošnému plánu, který má fungovat na všechny, účinek vám bohužel nikdo nezaručí. Účinek zázračných kapslí a čajů je zaručen ještě méně a jídelníček sestavený za pět minut málem bez vaší přítomnosti, ale zato za několik tisíc bohužel taky není věc, kterou by se člověk měl řídit. Tuto problematiku ale nechám Judit ~ zápisky nutriholičky, rozumí jí lépe.

Neplaťte jen za dobrý marketing a davové šílenství. (Říká markeťačka). Plaťte za produkt, co za to stojí... aspoň co se zdraví týká.

(Článek vznikal necelé 4 měsíce, kdy jsem se ptala, sbírala informace, procházela legislativu i biologii a chemii a celou tu dobu si utvářela svůj názor.)

7 komentářů:

 1. Skvělý článek. O Neera jsem zatím neslyšela a jsem ráda. Nejíst a místo toho pít sirup je katastrofa a nechápu, jak na to v dnešní době může někdo naletět. To už je lepší dát si den bez jídla jen o vodě, zhruba jak to píšeš.

  OdpovědětVymazat
 2. Detoxu rozumím, chápu, že někdo na den dva vynechá jídlo, aby se pročistily střeva atd atd, ale pít sirup :D no to ne. Ale jako fakt si dokážu představit ty lidi, co do toho jdou - prostě zkoušejí něco, aby zhubli, ale nenapadne je třeba pozměnit jídelníček nebo se pohybovat (nebo je to napadne, ale jelikož nemají po dvou dnech výsledky, tak se vrátí k normálu).. Hm!

  Řeknu ti ale, že to máš skvěle napsaný, fakt se mi to četlo jedna báseň, jak někde v odborném časopise :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Perfektný článok :) je ale neskutočné, že sa stále občas stretnem na fórach s názorom, že skúšam túto kúru, myslíte, že to pomôže? :D
  Drew's Beauty

  OdpovědětVymazat
 4. Páni, ani jsem nevěděla, že existuje i čajový detox sám o sobě... tomu, že se na tom vydělává se nedivím, nic jiného bych ani nečekala...
  Já sama za sebe musím říci vlastní pozitivní zkušenost s detoxem. Ne tedy čajovým. Už jsem to někdy loni dávala i na blog...
  http://www.pauline-mare.eu/2015/02/dlouho-slibovane-video-muj-ozdravny.html.
  Když detoxuji, většinou tedy po Vánocích nebo zimě celkově, protože já zkrátka miluju dobré jídlo a v zimě baštím ve velkým, je pro mě více než důležité následně vyčistit organismus od hromady nezdravých cukrů z čokoládiček, cukroví a podobně, nemluvě o stopách po tučném zimním jídle obecně. Roky jsme zkoušela spoustu různých detoxů, ale u všech byl problém hladu a únavy, pak jsem narazila na detox, při němž jím jen zeleninu, ovoce a oříšky, časově tak, že ovoce s oříšky spíše dopoledně a zeleninu s oříšky zase odpoledne, večer už jen tu zeleninu. Mohu jíst syrovou i vařenou, ale ta mi nechutná, tudíž zůstávám u syrové. Omezení v oříšcích platí akorát pro arašídy, protože to prý nejsou oříšky, ale luštěniny, ty se během detoxu nesmí. Piju k tomu samozřejmě čaje, jarní, bylinkové ale i bílé, ovocné, jaké mi chutnají, žádné vyhraněné značky. A samozřejmě vodu ideálně s citronem, ale ne hned po ránu. Ráno je nejlepší ten čaj. Čím déle toto zkouším, většinou na deset dní maximálně, i když má známá dala tři týdny a rozhodně ji to neublížilo, cítila se skvěle. Čím déle to zkouším, tím spíše si sama řeknu, kdy, co a jak mi vyhovuje jíst a musím uznat, že mám více energie, lépe spím, lépe se cítím. Jediná krize je vždy třetí den detoxu, kdy metabolismus přepne na jiné vnímání a začne skutečně čistit a lépe trávit. Omezení množství není skoro žádné, každý pozná, kdy už nemá hlad :) Nevím, jak dalece je to riskantní, ale z toho, jak já tento detox zkouším a moji známí též, jsem se zatím setkala pouze s pozitivními ohlasy... Do čistě čajového detoxu bych v životě nešla, protože na tom zdravého nic být nemůže, když u toho člověk nic nejí...

  OdpovědětVymazat
 5. Ja keď detoxikujem stačí mi odľahčiť jedálniček a piť veľa vody :) Žiadne žitie na sirupe :) Ešte je fajn aj chlorela, vďaka nej som si poradila s akné :)

  OdpovědětVymazat
 6. Co dodat. Myslím, že jste to vše vystihla naprosto dokonale. Pročišťování organismu by mělo probíhat v souladu s přírodou a nic jiného, než co si můžeme s přírody běžně a snadno vzít (voda, bylinky, čaje a zase voda, ovoce, zelenina) skutečně nepotřebujeme.
  A k tomu se hýbat a meditovat. Pro mě je číslem jedna jóga:
  http://aps-skrine.cz/posilovani-a-joga/

  OdpovědětVymazat
 7. Překontrolovat eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Kolektivní rozum Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60 % větší pravděpodobnost ziskovosti

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětVymazat